Witamy

 
 

Rok 2013 w Zespole Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach to kolejna wyprawa po zdobywanie potrzebnej wiedzy na praktykach zagranicznych w technikum. Tym razem po 20 uczniów technikum elektrycznego, ekonomicznego i gastronomicznego wyjechało dzięki projektowi Leonardo da Vinci "Portugalia atrakcyjnym miejscem praktyk dla uczniów technikum z Kozienic", którego koordynatorem jest Michał Wrochna, a który realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, priorytet III „Wysoka jakość systemu oświaty”, działanie 3.4 „Otwartość Systemu oświaty w kontekście uczenia się przez całe życie”, poddziałanie, 3.4.2 „Upowszechnianie uczenia się przez całe życie projekty systemowe”, finansowany  z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Partnerem w realizacji projektu była organizacja Intercultural Association Mobility Friends  mająca duże doświadczenie w organizacji takich przedsięwzięć, posiadająca doskonałą bazę dydaktyczną do kształcenia praktycznego oraz wspaniałą i kompetentną kadrę instruktorską. Organizacja przyjmująca zagwarantowałą w lutym i kwietniu 2013 roku naszym uczniom 3-tygodniowy staż.


Większość dnia nasza młodzież spędzała na zajęciach praktycznych, a w chwilach wolnych grywała w tenisa stołowego, piłkę nożną z miejscowymi uczniami, czy karty. Weekendy to wycieczki do pięknych miast: Bragi, Ponte de Lima, Valency,   hiszpańskiego Tuy, Viany de Castelo, Porto. Porto zwiedzali nie tylko piechotą, ale mieli możliwość podziwiania uroków tego miasta płynąc statkiem po rzece Douro. 

Opiekę nad poszczególnymi grupami pełnili: Adam Stefaniak i Michał Wrochna (grupa elektryczna 16.02. – 09.03.2013r), Sylwia Śmietanka i Magdalena Bieniek (grupa gastronomiczna 23.02 – 16.03.2013r.), Grażyna Kamińska i Sylwia Stefaniak (grupa ekonomiczna 06.04 – 27.04.2013r.)

Praktyka zawodowa w Portugalii to możliwość poznania nowoczesnych metod szkolenia praktycznego i europejskich standardów, które  powinny przyczynić się do sprawnego funkcjonowania naszej młodzieży na europejskim i polskim rynku pracy. Dodatkowym atutem realizacji projektu było doskonalenie umiejętności językowych,  integracja z młodzieżą portugalską, kształtowanie wśród naszej młodzieży tolerancji i rozwijanie świadomości proeuropejskiej, a także nauka umiejętności adoptowania się do warunków życia i pracy w różnych krajach UE. Bardzo pomocnym gadżetem był zakupiony w ramach projektu dla wszystkich uczniów translator elektroniczny, dzięki któremu nawiązywanie dialogu z rówieśnikami z innych krajów było o wiele prostsze.


Michał Wrochna


 

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”

Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko autora i Komisja Europejska ani Narodowa Agencja nie ponoszą odpowiedzialności za umieszczoną w niej zawartość merytoryczną oraz za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji.

Projekt Leonardo da Vinci "Portugalia atrakcyjnym miejscem praktyk dla uczniów technikum z Kozienic"