O hotelu od kuchni – zintegrowany staż zagraniczny w Wielkiej Brytanii

 
 

W ramach projektu zostało zaplanowane i przeprowadzone przygotowanie pedagogiczno-kulturowo-językowo-organizacyjne dla dwóch grup. Zajęcia z przygotowania kulturowo – językowego dla pierwszej grupy przeprowadzone zostały przez Panią Annę Gołębiowską, nauczycielkę języka angielskiego, w ilości 40 godzin lekcyjnych natomiast zajęcia z przygotowania pedagogiczno-organizacyjnego przeprowadzone zostały przez Panią Annę Orzeł, nauczycielkę języka angielskiego, w ilości 20 godzin lekcyjnych. Zajęcia z przygotowania językowo-kulturowego dla drugiej grupy przeprowadzone zostały przez Pana Grzegorza Wolskiego, nauczyciela języka angielskiego, w ilości 40 godzin lekcyjnych natomiast zajęcia z przygotowania pedagogiczno-organizacyjnego przeprowadziła Pani Magda Bieniek. W ramach tego przygotowań odbyły się przed wyjazdem na staż zajęcia dydaktyczne z języka angielskiego zawodowego, z kulturoznawstwa oraz zajęcia pedagogiczno-organizacyjne przygotowujące do wyjazdu na staż zagraniczny. Celem zajęć było opanowanie przez uczniów słownictwa fachowego z zakresu gastronomii i hotelarstwa oraz zdobycie umiejętności komunikowania się na poziomie pozwalającym na porozumiewanie się w czasie trwania praktyk. W ramach zajęć dydaktycznych uczniowie poznali również ogólne wiadomości o Wielkiej Brytanii i miejscowości, w której odbędą staż. Zapoznali się ze zwyczajami i tradycjami oraz świętami obchodzonymi w Wielkiej Brytanii. Poznali tradycyjną kuchnię brytyjską, potrawy narodowe i regionalne, przyzwyczajenia żywieniowe Anglików. Uczniowie zostali przygotowani pod kontem pedagogicznym do wyjazdu, tak aby mogli odnaleźć się w obcym kraju, aby umożliwione im było szybkie zaadoptowanie się w nowym miejscu.

W czasie trwania stażu uczniowie w czasie wolnym udali się na wycieczkę do stolicy Wielkiej Brytanii – Londynu, gdzie zobaczyli najsłynniejsze zabytki miasta. Wolny czas spędzali również na pieszych wycieczkach po miejscowości Plymouth.

Podczas stażu beneficjenci pracowali od poniedziałku do piątku, w wymiarze ośmiu godzin dziennie, w restauracjach i hotelach znajdujących się w miejscowości Plymouth.

Staż zagraniczny umożliwił uczniom nie tylko wzbogacenie kompetencji zawodowych i zdobycie nowych umiejętności odpowiadających standardom UE, ale przede wszystkim dobrej organizacji pracy oraz umożliwił porównanie warunków pracy w brytyjskiej restauracji czy brytyjskim hotelu z doświadczeniami polskimi.

Młodzież zapoznała się z perspektywami kariery zawodowej, zadaniami i wynagrodzeniem oraz zapotrzebowaniem na pracowników w dziedzinie gastronomii i hotelarstwa. Uświadomiła sobie przez to konieczność  podnoszenia swoich kwalifikacji. Staż dał możliwość sprawdzenia wiedzy teoretycznej z praktyką. Nasi uczniowie nabyli umiejętność pracy w innej kulturze i udoskonalili umiejętności językowe, przełamali barierę mówienia, uświadomili sobie wartość uczenia się.

Uczniowie nawiązali nowe znajomości i z dużym bagażem nowych doświadczeń i umiejętności oraz wspaniałych wrażeń, z poszerzonymi horyzontami, ze zmienioną świadomością wrócili do domu.

Pobyt uczniów na stażu i ich zdobyte umiejętności zostały potwierdzone certyfikatem wydanym przez organizację goszczącą. Niektórzy uczniowie otrzymali bezpośrednio od swoich pracodawców certyfikaty jak również referencje.

Po powrocie ze stażu uczniowie przygotowali relację i prezentację multimedialną z odbytego szkolenia zawodowego, a następnie zaprezentowali ją na spotkaniach poświęconych projektowi O hotelu od kuchni” – zintegrowany staż zagraniczny w Wielkiej Brytanii. Pierwsza grupa podsumowała swoje praktyki 7 stycznia 2008r. W tym spotkaniu wziął udział nasz partner dyrektor EuroPartnership Agency Ltd Pani Małgorzata Kuklińska, która wręczyła uczestnikom stażu certyfikaty i udzieliła wywiadu telewizji lokalnej. Uczniowie opowiadali o swoich wrażeniach i przeżyciach. Na akademię została zaproszona społeczność szkolna i lokalna, władze miasta i powiatu oraz telewizja TVNP. Druga grupa podsumowała swój staż zawodowy dnia 7 kwietnia 2008r.      W gazecie „Nasz Powiat” ukazał  się artykuł o udziale naszych uczniów w projekcie. Relację z odbytego stażu prezentujemy również na stronie internetowej szkoły www.zslp.edu.pl w zakładce filmy. Pani Małgorzata Kuklińska umieściła również relację z praktyk na stronie internetowej: www.europartnershipagency.com Uczniowie wykonali kronikę pamiątkową oraz prezentacje zdjęciowe na specjalnie zakupionych tablicach korkowych i aluramach, które na stałe zostały zawieszone w szkole. Rezultaty projektu były prezentowane również podczas „Dni otwartych” w naszej szkole (01.04.2008r.) Do przygotowań relacji multimedialnych a następnie ich zaprezentowania został wykorzystany laptop zakupiony w ramach w/w projektu. Zakupiono kamerę cyfrową, którą filmowali opiekunowie uczniów podczas praktyk jak również wycieczek kulturoznawczych. Został zmontowany film, który wyświetlony został dnia 7 kwietnia 2008r. Zarówno film jak i prezentacje multimedialne zostały rozesłane do pobliskich szkół, aby jak największa rzesza młodzieży obejrzała rezultaty projektu.

Uważamy, że założone cele projektu zostały w pełni osiągnięte.


 

Działania w projekcie