Nasza działania

 
 

W ramach projektu zostało zaplanowane i przeprowadzone przygotowanie pedagogiczno kulturowo-językowo-organizacyjne dla 20 beneficjentów. W ramach tego przygotowania odbyły się przed wyjazdem na staż zajęcia dydaktyczne z języka niemieckiego zawodowego, z kulturoznawstwa oraz zajęcia pedagogiczno-organizacyjne przygotowujące do wyjazdu na staż zagraniczny. Celem zajęć było opanowanie przez uczniów słownictwa fachowego z zakresu handlu,  obsługi konsumenta w sklepie i hurtowni oraz zdobycie umiejętności komunikowania się na poziomie pozwalającym na porozumiewanie się w czasie trwania praktyk oraz zrozumienie treści zajęć praktycznych. W ramach zajęć dydaktycznych uczniowie poznali również ogólne wiadomości o Niemczech i miejscowości, w której odbędą staż. Zapoznali się ze zwyczajami i tradycjami oraz świętami obchodzonymi w Niemczech. Poznali tradycyjną kuchnię niemiecką, potrawy narodowe i regionalne, przyzwyczajenia żywieniowe Niemców. Uczniowie zostali przygotowani pod kontem pedagogicznym do wyjazdu, tak aby mogli odnaleźć się w obcym kraju, aby umożliwione im było szybkie zaadoptowanie się w nowym miejscu.

W czasie trwania stażu uczniowie w czasie wolnym brali udział w wycieczkach kulturoznawczych do miast: Chemnitz, Zwickau, Leipzig. Celem tych wycieczek było poznanie dziedzictwa kulturowego „landu” Saksonii.   W Chemnitz beneficjenci zwiedzili ratusz, zabytki miasta, natomiast w Leipzig pomnik „Voelkerschlachtdenkmal” wybudowany w 1913 roku, zabytki miasta, muzeum historyczne i największy dworzec kolejowy w Niemczech. Uczniowie zwiedzili również muzeum trabanta w Zwickau oraz odwiedzili AquaPark Marienberg, zamek Augustusburg i muzeum motorów.

Młodzież brała udział również w spotkaniach integracyjnych z młodzieżą niemiecką, węgierską i polską. Z tej okazji zakupiliśmy przed wyjazdem na staż wyroby cukiernicze polskiej produkcji w celu prezentacji zwyczajów kultury polskiej wśród młodzieży z innych krajów. W organizacji przyjmującej zorganizowano dyskotekę, ognisko, gry zespołowe w siatkówkę, gry w kręgle i bilarda. Młodzież spędzała również czas wolny przy komputerach łącząc się z rodzinami i przyjaciółmi z Polski.

Na zakończenie stażu uczniowie mieli za zadanie przygotować prezentację swojego kraju, zaprezentować  kulturę i zwyczaje. Celem tego przedsięwzięcia było promowanie kultury polskiej wśród młodzieży niemieckiej  i węgierskiej.

Podczas stażu beneficjenci uczestniczyli w zajęciach praktycznych od poniedziałku do piątku, w wymiarze ośmiu godzin dziennie. Uczniowie zdobywali nowe doświadczenia w następujących sklepach sieci detalicznej i hurtowej:

TOOM – MARKT (ACC) Annaberger Str.317, 09125 Chemnitz

TOOM – MARKT Neefepark Neefestr.199 09117 Chemnitz,

Zeemann textielsupers Rosenhof 10 09111 Chemnitz

Zeemann textielsupers Wladimir-Sagorski-Str.22 (Vita-Center) 09120 Chemnitz

EDEKA – Markt Wartburgstr.12 09120 Chemnitz

EDEKA – Markt Irkutsker Str. 1 09119 Chemnitz

Blumengrosshandel Roehrsdorf 09111 Chemnitz

 

Leonardo
da vinci


cele projektu