"Elektrotechnika w Niemczech"
 
 

Młodzież zapoznała się z perspektywami kariery zawodowej, zadaniami i wynagrodzeniem oraz zapotrzebowaniem na pracowników w dziedzinie elektrotechniki. Uświadomiła sobie przez to konieczność  podnoszenia swoich kwalifikacji. Staż dał możliwość sprawdzenia wiedzy teoretycznej z praktyka, ukazał nowe metody nauczania praktycznego. Nasi uczniowie nabyli umiejętność pracy w innej kulturze i udoskonalili umiejętności językowe, przełamali barierę mówienia, uświadomili sobie wartość uczenia się.

Możliwość obserwowania grup młodzieży z innych krajów europejskich obecnych na stażach  w Chemnitz pomogła naszym uczniom zrozumieć  istotę obywatelstwa europejskiego, spotkania integracyjne rozwijały postawę ciekawości, tolerancji wobec innej kultury, zwyczajów,  jak również bycia otwartym na nowości.

Uczniowie nawiązali nowe znajomości i z dużym bagażem nowych doświadczeń i umiejętności oraz wspaniałych wrażeń, z poszerzonymi horyzontami, ze zmienioną świadomością wrócili do domu. Pobyt uczniów na stażu i ich zdobyte umiejętności zostały potwierdzone certyfikatem wydanym przez organizację goszczącą.

Po powrocie ze staż uczniowie przygotowali relację i prezentację multimedialną z odbytego szkolenia zawodowego, a następnie zaprezentowali ją na akademii poświęconej programowi Leonardo da Vinci, która odbyła się w naszej szkole 7 grudnia 2005r. druga grupa także przygotowała prezentację ze stażu, którą zaprezentowała w styczniu 2007 roku wraz z innymi grupami. Uczniowie opowiadali o swoich wrażeniach i przeżyciach. Na akademię została zaproszona społeczność szkolna i lokalna. Relację z prezentacji pokazała telewizja lokalna „Nasz Powiat”. Poza tym obie grupy stworzyły gazetki dokumentujące pobyt i założyły tabloo na korytarzu szkolnym.

Uważamy, że założone cele projektu zostały w pełni osiągnięte.

Projekt 
Leonardo da Vinci


Rezultaty projektu



Staż zagraniczny umożliwił uczniom nie tylko poznanie europejskiego poziomu kształcenia i standardów UE, ale przede wszystkim nauczył ich solidnego podejścia do wykonywanych zadań i punktualności, na która Niemcy kładą ogromny nacisk.

Dodatkowym atutem realizacji tego projektu było doskonalenie umiejętności językowych, co przyczyniło się do zmniejszenia bariery językowej, kulturowej, a także do samodzielności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, do integracji z młodzieżą niemiecką, węgierską, litewską i czeską. Staż zagraniczny nauczył młodzież bycia otwartym na nowości, bycia tolerancyjnym wobec innej kultury oraz rozwinął w uczniach świadomość proeuropejską.

Chłopcy brali udział również w spotkaniach integracyjnych z młodzieżą niemiecką, węgierską, czeską i litewską. Wspólnie zorganizowali dyskotekę, jeździli na wycieczki i basen. Beneficjenci z różnych krajów organizowali wspólne rozgrywki sportowe i spędzali razem dużo czasu wolnego.

Organizacja wycieczek kulturoznawczych oraz spotkań integracyjnych wspomagana była przez organizację przyjmującą F+U Sachsen gGmbH.