Dzaiałania w projekcie

 
 


Pobyt na stażu umożliwił naszym uczniom nie tylko poznanie nowych technik uprawy roślin ozdobnych, ale głównie ukierunkował na zasady organizacji zbytu i sprzedaży wyprodukowanych roślin. Zwracano szczególną uwagę młodzieży jak należy urządzać sklepy ogrodnicze, eksponować towary, obsługiwać klientów by zaspokoić ich gusty. Młodzież  poznała  zasady i zadania mało znanej w Polsce specjalizacji ogrodniczej –ogrodnictwa cmentarnego oraz florystyki. Dzięki zajęciom praktycznym młodzież zdobyła umiejętności robienia bukietów, wiązanek ślubnych, dekorowania pomieszczeń kompozycjami z suchych roślin, dekorowania grobów. Nauczyła się również układania kamienia brukowego.  Zapoznała się z perspektywami kariery zawodowej, zadaniami i wynagrodzeniem oraz zapotrzebowaniem na pracowników o specjalnościach ogrodniczych w Niemczech. Uświadomiła sobie przez to konieczność  podnoszenia swoich kwalifikacji. Staż dał możliwość sprawdzenia wiedzy teoretycznej z praktyką, ukazał nowe metody nauczania praktycznego. Nasi uczniowie nabyli umiejętność pracy w innej kulturze i udoskonalili umiejętności językowe, szczególnie istotne było posługiwanie się specyficznym językiem branżowym.

Nasi uczniowie  mieli możliwość poznania kultury i zwyczajów Niemców, ich organizacji pracy, obowiązkowości i pracowitości, form spędzania przez nich wolnego czasu. Możliwość obserwowania grup młodzieży z innych krajów europejskich obecnych na stażach  w Chemnitz czy Neukirch pomogła naszym uczniom zrozumieć  istotę obywatelstwa europejskiego.

Pobyt naszej młodzieży na stażu i osiągnięte przez nich umiejętności zostały potwierdzone certyfikatem wydanym przez organizację goszczącą.

Po powrocie ze stażu została zorganizowana wystawa zdjęć, prac beneficjentów, które zostały przywiezione z Niemiec. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem gości i licznej rzeszy uczniów naszej szkoły, która zainteresowała się programem Leonardo da Vinci i w przyszłości również liczy na zagraniczne staże wsparte ze środków finansowych Wspólnoty Europejskiej.


Przygotowano również publikację w lokalnej gazecie „Nasz Powiat”, „Oko” oraz w Internecie na temat stażu i tego projektu. Można ją zobaczyć na naszej stronie internetowej www.zslp.edu.pl

Tradycyjnie w grudniu  w szkole odbywa się Dzień Leonardo da Vinci, podczas którego młodzież i goście mają okazję poznać ideę programu Leonardo da Vinci, planowane projekty oraz sprawozdanie i osiągnięte rezultaty tego projektu poprzez prezentacje oraz warsztaty, w których Beneficjenci  uczyli  jak wykonuje się wieńce i ozdoby grobów oraz  z suchego materiału roślinnego. Lokalna telewizja „Kronika Kozienicka” przygotowała reportaż z tej okazji.

Do ewaluacji projektu zastosowano ankietę ewaluacyjną, rozmowy indywidualne z beneficjentami oraz analizę Raportu końcowego beneficjenta. W celu zapewnienia trwałości umiejętności zdobytych na stażu zobowiązano beneficjentów do organizowania wystaw z roślin ozdobnych, projektowania terenów zielonych szkoły. Beneficjenci będą również uczyć swoich kolegów jak wykonuje się wieńce i ozdoby z suchego materiału roślinnego.

Wydaje się nam, że założone cele tego projektu zostały osiągnięte.


 

Leonardo da Vinci – „Kierunki w niemieckiej florystyce”

Zapraszamy

Poniżej zdjęcia z naszego stażu- z nauki i odpoczynku