„Kierunki w niemieckiej florystyce”

 
 



W projekcie Leonardo da Vinci – „Kierunki w niemieckiej florystyce” udział wzięli uczniowie  drugiej klasy w zawodzie “ogrodnik” Zasadniczej Szkoły Zawodowej  w Zespołu Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach.

Celem projektu było doskonalenie umiejętności rozpoznawania gatunków oraz zasady uprawy roślin ozdobnych, poznanie nowoczesnych technik przygotowania i wykorzystania roślin do dekoracji, przygotowanie ich do sprzedaży oraz poznanie aktualnych i atrakcyjnych rynków zbytu, uzyskanie przez uczniów dokumentu „Europass Mobilność”.

Partnerem w realizacji projektu była firma: F+U Gemeinnützige Bildungseinrichtung für Fortbildung und Umschulung Sachsen gGmbH mająca doskonałą bazę dydaktyczną do kształcenia praktycznego oraz kompetentną kadrę instruktorską. Ta instytucja zagwarantowała dla 36 naszych uczniów dwurazowe trzytygodniowe kształcenie praktyczne w zawodzie ogrodnik zgodne z programem nauczania  naszej szkoły w okresie od 2 do 23 października 2005 oraz od 8 do 29 października 2006 roku. Beneficjenci zostali wybrani na staż na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której brano pod uwagę ich zaangażowanie, zainteresowanie przyszłym zawodem oraz znajomość języka niemieckiego.

W ramach projektu „Kierunki w niemieckiej florystyce” zostało przeprowadzone przygotowanie kulturowo-językowo- pedagogiczne beneficjentów w ich czasie wolnym od zajęć obowiązkowych. Zakres przygotowania pedagogiczno -kulturowo-językowego, wykazywał jego odmienność od programu kształcenia realizowanego przez beneficjentów w szkole. Jego odmienność polegała miedzy innymi na uczeniu języka niemieckiego zawodowego, rozszerzeniu wiedzy z zakresu układania kompozycji kwiatowych, posługiwania się nazwami łacińskimi roślin ozdobnych.

Przygotowanie zostało rozdzielone na naukę języka niemieckiego zawodowego w wymiarze 36 godzin lekcyjnych oraz przygotowanie pedagogiczno – kulturowe, w wymiarze 36 godzin lekcyjnych. Zajęcia z tego zakresu przeprowadzili dla pierwszej 18-to osobowej grupy beneficjentów we wrześniu 2005, przed wyjazdem na staż oraz w pierwszym tygodniu pobytu na stażu w Chemnitz pani Beata Talma i pan Leszek Bielicki. Druga grupa 18 osobowa została przygotowana w podobny sposób we wrześniu i październiku 2006 przez pana Jarosława Wolskiego i pana Leszka Bielickiego.

Celem zajęć  było  odpowiednie przygotowanie uczniów do wyjazdu na staż pod względem językowym, wychowawczym oraz zawodowym. Rezultatem tych zajęć było opanowanie przez beneficjentów podstawowego słownictwa fachowego z zakresu ogrodnictwa, florystyki oraz zdobycie umiejętności komunikowania się na poziomie pozwalającym zrozumienie podawanych treści szkoleniowych, zajęć praktycznych podczas stażu oraz poznanie dziedzictwa kulturowego Niemiec, a przede wszystkim Saksonii. Istotnym było rozwijanie w uczniach postawy ciekawości, otwartości i tolerancji wobec innej kultury – rozwijanie świadomości europejskiej; przygotowanie uczniów do samodzielnego nawiązywania kontaktów z rówieśnikami jak również bycia otwartym na nowości; rozwijanie zachowań społecznych i kształtowanie umiejętności współpracy w grupie, przygotowanie do nowych sytuacji, pokonywania stresu., bycia odpowiedzialnym za swoje działania, wyrobienie w uczniach poczucia własnej wartości,. Bardzo przydatna była nauka obsługiwania komputera, zwłaszcza praca z programem Rap4Leo, sprawne posługiwanie się komunikatorami, np. Skype, Gadu–Gadu, Tlen, odbieranie i wysyłanie poczty elektronicznej, umiejętne dołączanie do niej załączników.  Istotnym było również odpowiednie przygotowanie w zakresie kultury osobistej, odpowiednich zachowań w sytuacjach dnia codziennego, uświadomienie stażystom, że reprezentują szkołę, region, kraj.

Tematami zajęć z języka niemieckiego zawodowego były: formy przedsiębiorstw ogrodniczych, zakres ich produkcji; nazewnictwo niemieckie roślin ozdobnych; pojęcia związane z florystyką – materiały, urządzenia; giełda kwiatowa i rynek –prezentacja produktu, kontakty międzyludzkie, portret przedsiębiorstwa, targi. W ramach zajęć uczniowie poznali ogólne wiadomości o Niemczech, zapoznali się ze zwyczajami i tradycjami oraz świętami obchodzonymi w tym kraju, poznali tradycyjną kuchnię niemiecką.

 

„Kierunki w niemieckiej florystyce”

O projekcie

Liczba uczestników

36


Okres stażu

  1. 2-23.10.2005 - 1 grupa

  2. 8-29.10.2006 - 2 grupa


klasy

klasy ogrodnicze EZ

Zasadniczej

Szkoły Zawodowej

w Zespole szkół Nr 1 Legionów Polskich w Kozienicach

 

Projekt Leonardo da Vinci